trzynascie powodow

13 powodów

Mamy do czynienia z serialem Netflix, który jest amerykańską adaptacją Briana Yorkeya powieści Jaya Ashera z 2007 roku o tym samym tytule. Produkcja zadebiutowała na platformie Netflix w 2017 roku, a w 2020 roku oficjalnie zakończyła swoją historię wraz z 4 epizodem. Jest to historia młodej uczennicy, która po nieprzyjemnych doświadczeniach ze swoimi rówieśnikami postanawia popełnić samobójstwo. Nastolatka przed śmiercią nagrała kasety, w których opowiada o tytułowych trzynastu powodach podjęcia decyzji o samobójstwie. Serial został doceniony przez krytyków i miliony widzów, ale ma też swoich przeciwników.

Historia 13 powodów

Wszystko zaczyna się od momentu, kiedy Clay Jensen (Dylan Minnette) znajduje tajemnicze pudełko pozostawione pod drzwiami jego domu. Clay jest uczniem liceum Liberty, do której uczęszczał razem z Hannah Baker (Katherine Langford), która popełniła wcześniej wspomniane samobójstwo. Oboje pracowali w kinie, Clay był w niej zauroczony, ale bez odwzajemnienia. Nastolatek, sprawdzając zawartość paczki, znajduje w środku siedem ponumerowanych po obu stronach kaset magnetofonowych. Jak się okazuje, są to wyznania Hannah, która opowiada o powodach swojego samobójstwa. Kasety skierowane są do trzynastu osób, które przyczyniły się swoim postępowaniem do jej tragicznej decyzji. Każdy z adresatów taśm ma obowiązek przekazać ją dalej, jeśli tego nie zrobi to otrzyma osobne pudelko od kolegi Hannah. Żaden z nastolatków nie przyznaje się swoim rodzicom i dyrekcji szkoły do odsłuchania nagrań, które mogą ujawnić prawdę o samobójstwie.

13 powodów i jeszcze więcej

W drugiej części serialu Netflix o problemach nastolatków trwa proces przeciwko szkole, która oskarżona jest o popełnienie tragicznego samobójstwa. Na jaw wychodzi nie tylko prawda o kasetach, a jeszcze więcej. Uczniowie Liberty coraz chętniej zeznają w sprawie Hannah, a kolejne tajemnice wychodzą na światło dzienne. Kluczowymi dowodami stają się polaroidowe zdjęcia, które rzucają nowe światło na sprawę. Kolejne dwa sezony to zabójstwo kluczowego bohatera Bryce’a Walkera i próba zdemaskowania zabójcy.

Cała historia to sterta tajemnic i kłamstw, które z czasem i tak zostają odkryte. Serial to typowe amerykańskie kino skierowane do młodzieży, które porusza problemy dorastania i konsekwencje podjętych decyzji. Do ciekawostek możemy zaliczyć nietypowe nazewnictwo odcinków pierwszego sezonu, które zależne jest od numeracji kasety i jej strony. Podsumowując 13 powodów jest produkcją, która miała na celu poruszyć widza i obnażyć prawdę o nieszczęśliwych zderzaniach, które mogą doprowadzić do katastrofy.